Jaka kara za niewydanie paragonu?


Obowiązkiem przedsiębiorcy dokumentującego sprzedaż towarów i świadczenie usług na kasie fiskalnej, jest wydanie klientowi paragonu. Niestety, nie wszyscy właściciele firm i sprzedawcy respektują i stosują się do tych przepisów prawa, przez co – jeśli dojdzie do kontroli – mogą ponieść przykre, finansowe konsekwencje swojego działania.

Jaka kara za niewydanie paragonu?

To zależy od tego, czy sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej zostanie uznana przez inspektora za wykroczenie czy przestępstwo. Generalnie, jeśli podatnik nie wyda paragonu kupującemu, a ma obowiązek ewidencjonowania sprzedaży z wykorzystaniem kasy fiskalnej, zostanie na niego nałożona kara grzywny. Za przestępstwo skarbowe grozi kara w wysokości do 180 stawek dziennych.

Przestępstwem skarbowym zostanie uznana sytuacja, w której przedsiębiorca w ogóle nie posiada kasy fiskalnej, pomimo takiego obowiązku, albo jej nie wykorzystuje. Nagminne niewydawanie paragonu, przy każdej sprzedaży także będzie przestępstwem skarbowym. Z kolei, w sprawach mniejszej wagi, kontrolerzy uznają niewydanie paragonu za wykroczenie skarbowe.

Wysokość stawki dziennej ustalana jest indywidualnie przez sąd, który bierze przy tym pod uwagę:

  • Dochody sprawcy,
  • Warunki osobiste,
  • Warunki rodzinne,
  • Stosunki majątkowe,
  • Możliwości zarobkowe.

Stawka w przypadku przestępstw skarbowych to minimalnie 500 zł. Przy wykroczeniach będzie to minimalnie 50 zł, a najwyżej – 20 tys. zł. Kara grzywny łącznie za wykroczenie skarbowe zwykle wyniesie od 150 zł do 30 tys. zł.

Awaria

Zdarza się, że w sklepie czy punkcie usługowym dojdzie do awarii instalacji elektrycznej czy kasy fiskalnej. Nie są to jednak okoliczności zwalniające podatnika z obowiązku sprzedaży towarów i usług przy użyciu kasy fiskalnej. Jeśli sprzedawca nie ma do dyspozycji innej, działającej kasy i nie może w żaden sposób wydać paragonu fiskalnego kupującemu, powinien powstrzymać się od sprzedaży. Mało który sprzedawca jednak decyduje się na to, nie chcąc tracić zarobku. Jeśli jednak ktoś go sprawdzi, i tak zapłaci karę, pomimo okoliczności utrudniających lub uniemożliwiających mu ewidencjonowanie sprzedaży na kasie fiskalnej.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz


trzy × = piętnaście